תמונה של קקטוס עדין וצמחי מרפא

בעיות בקיבה: כל מה שצריך לדעת

בעיות קיבה הן בעיות בריאותיות שכיחות היכולות להיגרם ממגוון גורמים כדוגמת תזונה לקויה, מתח, זיהומים ותרופות מסוימות. במקרים מסוימים, בעיות אלו עלולות אף להוביל למצבים חמורים יותר כגון כיבים, דלקת קיבה ומחלות מעי דלקתיות. אם יש לך חשד לקיומה של תופעה זו, חשוב לזהותה מוקדם ולטפל בה במטרה לשפר את איכות חייך.

מהן בעיות בקיבה?

בעיות קיבה מתייחסות למגוון רחב של מצבים המשפיעים על מערכת העיכול, כולל הקיבה והמעי הדק. מצבים אלו עלולים להיגרם עקב מגוון גורמים:

 • זיהומים
 • דלקות
 • אלרגיות למזון
 • מתח

בעיות בקיבה תסמינים

תסמינים של בעיות בקיבה עלולים להיות:

אם אינן מטופלות, בעיות אלו עלולות להוביל לסיבוכים חמורים יותר, כגון תת תזונה, התייבשות ופגיעה באיברי העיכול. אפשרויות הטיפול במקרה של בעיה בקיבה עשויות לכלול תרופות, שינויים בתזונה ושינויים באורח החיים. במידה ואכן מדובר על בעיה בקיבה, יש לבצע אבחון מדויק.

לפרטים ויצירת קשר: 074-7690918

איך מתפתחות בעיות קיבה, או מהם גורמי הסיכון?

ישנם גורמים רבים להתפתחות של בעיות קיבה. להלן מספר דוגמאות לאופן בו בעיות אלו יכולות להתפתח:

הרגלי תזונה לקויים

צריכת כמויות מופרזות של מזון שומני או חריף עלולה להוביל להפרעות עיכול ולהתרחשות רפלוקס חומצי, העלולים לגרום לאי נוחות ולהתרחשות כאבי בטן. אכילה מהירה מדי, אכילת יתר או צריכת כמויות גדולות של אלכוהול או קפאין, עלולות גם הן לגרום להתפתחות בעיה זו.

מתח וחרדה

כאשר אדם חווה מתח או חרדה, הגוף משחרר הורמונים כדוגמת קורטיזול ואדרנלין, העלולים לגרום למספר שינויים פיזיולוגיים בגוף. שינויים אלו יכולים להשפיע על מערכת העיכול במספר דרכים:

 • הגברת ייצור חומצת הקיבה: עלול להוביל לרפלוקס חומצי ואף להתרחשות צרבת
 • התכווצות חזקה ותדירה יותר של השרירים במערכת העיכול: עלול להוביל להתכווצויות, נפיחות וגם שלשולים
 • איזון החיידקים במעיים: המעי הוא ביתם של טריליוני חיידקים הממלאים תפקיד מכריע בעיכול ובבריאות הכללית. לחץ או חרדה עלולים לשבש את איזון החיידקים הללו, ולהוביל לבעיות עיכול מגוונות.
 • מערכת החיסון: מתח וחרדה כרוניים יכולים להפוך את מערכת העיכול לרגישה יותר לזיהומים ודלקות. השפעה זו יכולה להוביל למצבים כמו גסטריטיס, כיבים וגם מחלות מעי דלקתיות.

זיהומים

זיהומים חיידקיים, ויראליים וטפיליים, עלולים לגרום לדלקת ברירית הקיבה, וזה עלול להוביל להתרחשות תסמינים של בעיות בקיבה כמו שלשולים, בחילות והקאות.

להלן דוגמאות לזיהומים נפוצים העלולים לגרום להתרחשות בעיות קיבה:

תרופות

תרופות מסוימות, כדוגמת תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAIDs), עלולות לגרות את רירית הקיבה ולגרום לכיבים או דימומים. תרופות אחרות, כדוגמת אנטיביוטיקה, עלולות לשבש את האיזון התקין של החיידקים במערכת העיכול, ולהוביל למגוון בעיות בקיבה.

בעיות בקיבה עלולות להיגרם גם עקב מצבים רפואיים בסיסיים

מדובר על מצבים שהאדם כבר מכיר על עצמו כדוגמת כיבים, גסטריטיס ומחלות מעי דלקתיות. מצבים אלו יכולים להיגרם כתוצאה ממגוון גורמים, כולל זיהומים, הפרעות אוטואימוניות ונטייה גנטית.

אלרגיות ואי סבילות למזון

מזונות מסוימים יכולים לעורר תגובות אלרגיות או אי סבילות, וזה עלול להוביל להתרחשות בעיות קיבה כדוגמת נפיחות בבטן, כאבי בטן ושלשולים. אלרגנים נפוצים למזון כוללים מוצרי חלב, גלוטן, סויה, אגוזים ועוד.

בעיות קיבה עלולות להתפתח גם עקב אורח חיים

עישון, חוסר פעילות גופנית והרגלי שינה לקויים יכולים גם הם לתרום להתפתחות בעיות אלו. עישון עלול לגרות את רירית הקיבה ולהגביר את הסיכון לפתח כיב קיבה, בעוד חוסר פעילות גופנית ושינה לקויה עלולים לשבש את התפקוד התקין של מערכת העיכול.

בעיות בקיבה: טיפול באמצעות הרפואה הסינית

ברפואה הסינית המסורתית, בעיות בקיבה נגרמות עקב חוסר איזון באנרגיה או הצ’י של הגוף.

להלן הפתרונות אותן מציעה הרפואה הסינית:

 • דיקור סיני: החדרת מחטים לנקודות ספציפיות בגוף על מנת לעורר את זרימת הצ’י ולהחזיר את האיזון.
 • רפואת צמחים: שימוש בצמחי מרפא ותמציות במטרה להרגיע דלקת ולהפחית רפלוקס. שימוש בג’ינג’ר, שורש ליקוריץ ונענע יכול לסייע.
 • שינויים בתזונה של האדם: מזון קל ומבושל עדיף על מזון קר ונא כיוון שהוא קל יותר לעיכול. בנוסף, המטפל יכול להמליץ להימנע ממזונות מסויימים העלולים להגביר את עוצמת הבעיות.

חשוב לציין, שאין לעשות פעולות טיפול בלי להיוועץ במטפל מקצועי המכיר את התחום.

בעיות בקיבה: סיכום

בעיות בקיבה מתייחסות למגוון רחב של מצבים המשפיעים על מערכת העיכול, כולל הקיבה, המעי הדק והמעי הגס. מצבים אלו יכולים להיגרם עקב מגוון גורמים, כגון הרגלי תזונה לקויים, מתח, זיהומים, תרופות מסוימות ומצבים רפואיים בסיסיים. תסמינים של בעיות בקיבה עשויים לכלול כאבי בטן, גזים בבטן, נפיחות, עצירות, שלשולים, בחילות והקאות. אם אינן מטופלות, בעיות אלו עלולות להוביל לסיבוכים חמורים יותר, כגון תת תזונה, התייבשות ופגיעה באיברי העיכול. ניתן לטפל בבעיות אלו גם ע”י רפואה סינית.

לפרטים ויצירת קשר: 074-7690918


לכל המאמרים >