דיברטיקוליטיס (דלקת סעיפים במעי הגס) ודיברטיקולוזיס (סעיפים במעי) 

סובלים מכאבים בבטן התחתונה? מרגישים חום, צמרמורות, התכווצויות בבטן ובעיות עיכול? ייתכן מאוד שמדובר במקרה של דיברטיקוליטיס, אבל יש מה לעשות. הטיפול הטבעי בדלקת הסעיפים משפר את פעילות מערכת העיכול, מעודד יציאות תקינות ומונע את הישנות המצבים הדלקתיים.

דיברטיקוליטיס (דלקת סעיפים במעי הגס)  נגרמת בעקבות מחלה סעיפית של המעי הגס (דיברטיקולוזיס בלעז). המחלה הסעיפית קרויה בעברית “סעיפות”, ומוכרת גם בשמות מחלת סעיף, מסעפת או מחלה סעיפית של המעי הגס. זהו מצב שבו נוצרים מעין כיסים בדופן המעי הגס, בשל היחלשות של שרירים ברקמת המעי. כל כיס שכזה מכונה “סעיף” (דיברטיקולה). כאשר הכיסים הללו מזדהמים או נוצרת בהם דלקת מופיעה למעשה דלקת הסעיף – שכיחות הבעיה היא כ-25-10% מבין מקרי מחלת הסעיף.

מה גורם לדלקת סעיפים?

דיברטיקוליטיס מופיעה על רקע של מחלת סעיף. הגורם העיקרי למחלת סעיף (דיברטיקולוזיס) הוא תזונה דלה בסיבים. תזונה דלת סיבים מובילה לעצירות, והניסיון לשחרר את הצואה העצורה יוצר מאמץ ולחץ על שרירי המעי הגס. הלחץ מחליש את שרירי המעי, יוצר אזורים רגישים וחלשים בדופן המעי הגס, שמהם מתבלטים הסעיפים. כאשר קיימים סעיפים, עלולה להופיע דלקת, שלא ידוע בוודאות מה גורם לה. בין הגורמים יתכנו הצטברות של חיידקים או צואה בסעיף.

 דלקת סעיפים מופיעה אצל כמחצית מכלל המבוגרים בעולם המערבי בין הגילאים 80-60 ושכיחה גם בקרב צעירים יותר. מעל גיל 80 עולה שכיחות המחלה, ואז לוקים בה מרבית המבוגרים.

תסמיני דיברטיקוליטיס

התסמינים המוכרים של דיברטיקוליטיס כוללים חום, עלייה ניכרת בספירת תאי הדם הלבנים (לויקוציטוזיס) בבדיקת דם והופעה של כאב בחלק השמאלי התחתון של הבטן. לעתים התסמינים כוללים גם:

  • בחילה
  • שלשול
  • עצירות
  • צמרמורות
  • התכווצויות עוויתיות
  • כאבים בחלק הימני התחתון של הבטן (במקום או בנוסף לכאבים בחלק התחתון השמאלי).במקרה של סיבוכים נוספים עלולים להיווצר חסימה של המעי הדק, תכיפות במתן שתן ותחושה של דלקת בשלפוחית (בשל הידבקות של דיברטיקולה לשלפוחית השתן), דימומים וכאבים באגן (בשל הידבקויות של סעיפים לשחלות). כאב בטן, דיברטיקוליטיס

 

תזונה נכונה במצב שלב דיברטיקולוזיס (סעיפים במעי)

מה כדאי לאכול כשסובלים מסעיפים במעי? אחד הגורמים למחלת הסעיף הוא תזונה דלה בסיבים. סיבים תזונתיים מצויים בפירות, ירקות ודגנים מלאים, והם מסייעים לפעולת מעי תקינה, התהוות יציאות במרקם נוח ומניעת עצירות.

על מנת להקל על תסמינים של מחלת סעיף, מומלצת בדרך כלל תזונה עשירה בסיבים, כדוגמת דגנים מלאים, פירות כמו תותים, תפוחים ואפרסקים, ירקות ירוקים שונים, דלעת, שעועית, כרוב וגזר.

תזונה נכונה במצב שלב דיברטיקוליטיס (דלקת הסעיפים במעי) 

מה מותר לאכול ומהי התזונה המומלצת במצב של דלקת סעיפים במעי? התזונה המומלצת במצב של דיברטיקוליטיס בדרך כלל היא תזונה דלה בסיבים. לעתים ניתנת המלצה רפואית על דיאטה של מזון נוזלי – כדוגמת מיצי פרי וירק ומרקים, על מנת להפחית עצירות והתכווצויות של שרירים במעי הגס.

בנוסף, מומלץ לשתות הרבה מים וחליטות של צמחי מרפא, שמסייעות לעיכול תקין והתמודדות עם עצירות ובעיות עיכול.

מנגד מומלץ להימנע מאכילת פחמימות פשוטות כדוגמת קמח לבן, סוכר ומוצרי חלב, וכן ממזונות שומניים, חלבון מן החי ומזונות מטוגנים, חריפים, מעובדים ומתובלים.

דיברטיקוליטיס, דיברטיקולוזיס, קוליטיס וסרטן – מה הקשר?

כאשר מתפתחת דלקת סעיפים, לאחר התקף ורגיעה, ממשיכים בדרך כלל בירור רפואי. הבירור נעשה באמצעות קולונוסקופיה, כ-6-4 שבועות לאחר הופעת הדלקת, על מנת לשלול סרטן וגידולים, שהתסמינים שלהם דומים לשל דיברטיקוליטיס. דיברטיקוליטיס יכול להופיע לעתים עם מחלות והפרעות נוספות במערכת העיכול, כדוגמת מחלת המעי הדלקתית קוליטיס.

טיפול טבעי בדיברטיקוליטיס ברפואה סינית

דיברטיקוליטיס ללא סיבוכים, וכשאין כאבים חזקים, מטופלת בדרך כלל על ידי אנטיביוטיקה בנטילה דרך הפה, ומתן משככי כאבים. במקרים שבהם מופיעים סיבוכים, ומופיעה דלקת קשה, יש צורך באשפוז וניתנת אנטיביוטיקה במינון גבוה דרך הווריד. במקרים של דלקת סעיפים חוזרת, נשקלת אפשרות של ניתוח, על מנת להסיר את הסעיפים הנגועים.

הטיפול בדיברטיקוליטיס ברפואה הסינית הינו טיפול משולב, שמורכב מדיקור סיני, שילוב של צמחי מרפא, תוספי תזונה והמלצות תזונה מותאמות אישית. הטיפול יכול להינתן גם במצב אקוטי, וגם במשולב עם טיפול קונבנציונלי. הטיפול הטבעי משמש גם כטיפול מונע במצבים של מחלת סעיפים כדי להקטין סיכוי להתפתחות דלקת.

הדיקור וצמחי המרפא מטפלים במצב הדלקתי ובהפחתת הזיהום במעיים והמרצת המערכת החיסונית. צמחי מרפא מותאמים לכל מטופל על פי הסימפטומים שלו – ויכולים לסייע בשיכוך כאבים, הקלה על מערכת העיכול – נפיחות, גזים ועוויתות ועצירות ועוד. המלצות התזונה הולמות את מצב הדלקת, ותורמות להחלמה ולשיקום המעי.

אם אתם סובלים מדיברטיקולוזיס או מדלקת סעיפים שהתפתחה ממנו, פנו אלי להתאמת טיפול טבעי, יעיל ומיטיב.

לפרטים ויצירת קשר עם מאיה נאור: 074-7690918

מאיה נאור

מטפלת במבוגרים וילדים בקליניקות ברמת אביב ובעמק החולה, גליל עליון.

המלצה חמה לטיפול טבעי במעי רגיש
תודה למאיה נאור על טיפול בתסמונת מעי רגיז