אולקוס, כיב קיבה

אורתופדיה

תסמונת התעלה הקרפלית – Carpal Tunnel Syndrome

מהי תסמונת התעלה הקרפלית?

תסמונת התעלה הקרפלית נגמרת כתוצאה של לחץ על עצב, בתעלה של שורש כף היד וגורמת לתחושת כאב או נימול בעיקר של כף היד, לעיתים גם של המרפק והכתף. זו תופעה נפוצה ושכיחה בקרב מבוגרים.

מהן הסיבות להופעת תסמונת התעלה הקרפלית?

הסיבה העיקרית לתופעה היא תנועה וזרימה לא תקינה של דם לעצב בתעלה הקרפלית.

מהו הטיפול המערבי בתסמונת התעלה הקרפלית?

הטיפול המערבי לרוב יהיה סימפטומטי ויכלול שימוש בכדורים נוגדי דלקת ומשככי כאב. במצבים אחרים ישנה אפשרות של הזרקת סטרואידים מקומית, דוגמת "קורטיזון", ובמקרים קשים יותר ניתן לבצע התערבות כירוגית כשלרוב התופעה עלולה לחזור שוב.

טיפול טבעי בתסמונת התעלה הקרפלית באמצעות הרפואה הסינית

הטיפול ברפואה סינית בתסמונת התעלה הקרפלית נמצא יעיל מאד וכולל טיפולי דיקור ושימוש בצמחי מרפא סיניים שמטרתם לשכך כאב, לאפשר תנועה גדולה יותר של צ'י ודם, להפחית דלקת, לאזן ולחזק את הגוף ולהביא לשיפור באיכות חייו של המטופל.

כאבי גב / בלט / פריצת דיסק

כאבי גב חזקים היא אחת התלונות הנפוצות ביותר בקליניקה. כ90% מהאוכלוסייה סבלו או סובלים מכאבי גב. הכאבים יכולים להיות בעקבות שרירים תפוסים אך יכולים גם להעיד על בלט או פריצת דיסק.

חוליות עמוד השדרה אמורות להיות מופרדות על ידי דיסקים העשויים מסחוס. שחיקה או התנוונות של הסחוס עם הגיל או אצל ספורטאים, טראומה או חבלה, כל אלו עלולים לגרום לדיסק לבלוט או לפרוץ החוצה דבר שיגרום ללחץ רב על שורש עצב בגב, יגרום לגירוי וכתוצאה מכך יגרום לכאבים חדים ומשתקים.

מהם הסימפטומים העיקריים של כאבי גב?

בלט או פריצת דיסק יופיעו לרוב בגב התחתון. הכאבים יכולים להקרין לאורך רגל אחת או שתי הרגליים, כאבים נוספים יכולים להיות בברכיים, בכפות הרגליים. ייכן קושי בהרמה של הרגל, הירדמות או נימול של כף הרגל, כאב המחמיר בתנועה, בזמן התרוקנות בשירותים, שינוי מנח של הגוף ועוד.

מהו הטיפול המערבי לבעיות גב?

הטיפול המערבי המומלץ לרוב הוא מנוחה והמנעות מפעילות גופנית שיכולה להחמיר את המצב. שימוש בתרופות נוגדות דלקת ומשככות כאב דוגמת "אטופן" או "וולטרן" ובמידה ולא חל שיפור ניתן לטפל בעזרת זריקות קורטיזון מקומיות. במקרים קשים תשקל אופציה ניתוחית של שאיבת הדיסק או הוצאתו והחלפתו, כשלרוב הכאבים עלולים לחזור שוב.

טיפול טבעי לבעיות גב באמצעות הרפואה הסינית

הטיפול ברפואה הסינית נמצא מחקרית כטיפול היעיל ביותר בכאבי גב, בלטים ופריצות דיסק.

בעזרת הדיקור הסיני ניתן להפחית משמעותית את רמת הכאב, לשפר מגבלות בתנועה, להפחית דלקת, לחזק ולמנוע פריצות או בלטים חוזרים.

בנוסף לדיקור ניתן להשתמש במשחות, פלסטרים עם צמחי מרפא שיודבקו באזור הכואב, מוקסה, וכמובן הנחיות לתרגילים ופעילות תחזוקתית לשיפור ומניעת כאב וחיזוק הגוף.

מאיה נאור
תודה למאיה נאור על טיפול בדלקות מפרקים
המלצה על טיפול בכאבים כרוניים בכתף