תמונה של קקטוס עדין וצמחי מרפא

מעי רגיש בהריון – כשהמעי הרגיש עלול להיות עוד יותר מרגיז

מעי רגיז בהריון 

רבים מאיתנו סובלים מדי פעם מתופעות עיכול שונות. גזים, עצירות, שלשולים ועוד תופעות שהן לא נעימות לעיתים אבל אפשר לגמרי לחיות איתן בשגרה והן סך הכול דיי טבעיות ונורמליות. כאשר התופעות האלו מועצמות, גם מבחינת העוצמה שלהן וגם מבחינת התדירות שלהן הן מתחילות להשפיע על שגרת חיינו וגורמות לנו אי נוחות של ממש. מי שסובל מהתופעות האלו מכיר את התחושה של חוסר השליטה וחוסר הרוגע. פעמים רבות מי שסובל מתופעות שונות במערכת העיכול שמוגברות גם בתקופות של לחץ יתכן ויאובחן עם תסמונת המעי הרגיש. תסמונת המעי הרגיש מתייחסת למצבים בהם ישנה הפרעה בתנועה של המעיים שגורמת לכל אותם תסמינים מרגיזים, מביכים ולא נעימים. מדובר בתסמונת דיי נפוצה, בעיקר בקרב נשים ואין עבורה תרופה ספציפית. בדרך כלל מי שלוקה בתסמונת יקבל טיפול להתמודד עם התסמינים שהיא מייצרת. מכיוון שנשים יותר סובלות מהתופעה, נשים רבות נאלצות להתמודד עם המעי הרגיש גם בהריון. בהריון גוף האישה עובר שינויים משמעותיים, שינויים גופניים, הורמונליים וגם נפשיים. השינויים האלו עלולים להעצים את תסמונת המעי הרגיש ובנושא הזה ולהתמודדות עימו אתייחס כאן באופן ספציפי.

כיצד התסמונת משפיעה בתקופה רגישה זו?


ראשית כל ארגיע ואומר שאין השפעה ישירה של תסמונת המעי הרגיז על העובר. כן חשוב שהאמא, במהלך ההריון תהיה רגועה ונינוחה ככל שניתן כי התופעת של המעי הרגיש בהריון עלולים להשפיע משמעותית על האם המצפה. מי שסובלת ממעי רגיז עלולה לחוות תופעות שונות:

 1. כאבי בטן
 2. תחושת נפיחות וגזים
 3. שלשולים ודחף גדול לרוץ לשירותים
 4. עצירות
 5. יציאות לא סדירות
 6. בחילות
 7. תחושה מעיקה של חוסר התרוקנות
 8. רגישות למזונות שלא הייתה אליהם כל רגישות בעבר
 9. תחושת נוקשות של הבטן

מדובר על אוסף של תסמינים לא נוחים שמשפיעים על התנהלות יומיומית ועלולים להיות מוגברים בתקופה מרגשת זו. לא תמיד נעים לרוץ לשירותים במהלך יום העבודה או כשמתארחים אצל חברים, הבטן לפעמים עושה רעשים מביכים בזמן פגישה או שיחה רצינית, לפעמים זו תחושת נפיחות מעיקה שמלווה אותנו לאורך היום יחד עם בטן שנפוחה באמת מהריון שמתקדם לו. לעיתים התופעות האלו אפילו עוד יותר מוגברות במצבים של לחץ, התרגשות וסטרס ולעיתים לפני האבחנה, הלחץ מהתסמינים מגביר אותם עוד יותר, כך שאם את חושדת שאת סובלת מתופעה של מעי רגיז בהריון שווה מאד להעלות את החששות האלה ולקבל אבחנה רשמית.

מעי רגיש בהריון – כשהמעי הרגיש עלול להיות עוד יותר מרגיזאם אני סובלת ממעי רגיז האם בהכרח בהריון אסבול יותר?


כמו תופעות אחרות בגוף שלנו, גם מי שסובלת מתופעה של מעי רגיש בהריון יכולה לחוות שינוי בתסמינים, לטובה או לרעה, במהלך ההיריון. אצל חלק מהנשים כל התופעות המעיקות מוגברות כאשר ההורמונים גוברים. נמצא שיש קשר בין עלייה בהורמונים מסוימים לעלייה בתופעות כמו שלשולים, גזים נפיחות ועוד. אצל אחרות התופעות המעיקות של מעי רגיז ותופעות אחרות שהכירו מלפני דווקא מתמתנות. אם את סובלת ממעי רגיז בהריון באופן מוגבר את בוודאי מחפשת פתרונות להקל על עצמך, כי לצד תופעות ההיריון השונות התופעות של מעי רגיש עלולות להעיק במיוחד.

איך ניתן לשפר מעי רגיש בהריון באמצעות רפואה אלטרנטיבית?


כאמור לתופעה של מעי רגיז אין מענה או תרופה ברפואה המודרנית, לרוב אין פתרון חד משמעי לתסמונת הזו והיא נוטה ללכת ולחזור במהלך החיים בעוצמות שונות. במיוחד קשה למצוא מענה לנשים בהריון שעוד פחות מעוניינות בטיפולים ובנטילת תרופות שאינן הכרחיות. יחד עם זאת, אני שמחה לעדכן שאפשר בהחלט להקל על מי שסובלת מתופעות של מעי רגיז בהריון באמצעות רפואה סינית.

 • שינויים בתזונה – ראשית כל כדי להקל על התופעות בהריון ובכלל מומלץ להתייחס ולהקפיד על תזונה בריאה ומאוזנת, שתיית מים, הימנעות ממזונות מעוררי גזים ואכילה של מזונות בריאים וקלים לעיכול.  אפשר להיעזר גם בייעוץ להתאמה אישית של התזונה באמצעות הרפואה הסינית.
 • שינויים באורחות החיים – מומלץ לאמץ אורח חיים רגוע שכולל מנוחה ופעילות גופנית מתונה, סביבה נטולת מתח ככל האפשר ומנוחה. תרגול של יוגה, מדיטציה, נשימות, שחיה ועוד יכולים לעזור.
 • דיקור סיני – גם במהלך ההיריון אפשר להיעזר ברפואה הסינית ובטיפולים שונים כמו דיקור סיני. על פי הרפואה הסינית יש לשמור על מערכות הגוף מאוזנות ובריאות בכדי לשמור על תפקוד תקין. טיפול בדיקור סיני מאפשר להזרים אנרגיה באופן בריא לאורכו של הגוף ולשחרר חסימות שמפריעות למערכות מסוימות. כמו כל טיפול במהלך ההיריון, גם את הטיפולים של הרפואה הסינית חשוב להתאים את הטיפול להריון ולשבוע הספציפי בו נמצאת האישה ההרה.

לסיכום, תקופת ההיריון היא תקופה מרגשת ומלאת שינויים. אנחנו חוות את תקופה ההיריון פעמים רבות במלוא העוצמה גם ברמה הפיזית, גם ברמה ההורמונלית וגם ברמה הרגשית והנפשית. יותר מתמיד במהלך ההיריון חשוב לשמור על הבריאות שלנו ועל החוסן הנפשי ואפשר לעשות זאת באופן טבעי ובריא באמצעות הרפואה הסינית ומציאת פתרונות אלטרנטיביים שונים ומגוונים.

הכירו מגוון טיפולים מעולם הרפואה האלטרנטיבית שיקלו עליכם.

לפרטים ויצירת קשר: 074-7690918


לכל המאמרים >