אולקוס, כיב קיבה

פריצת דיסק, בלט דיסק ובקע דיסק – מה ההבדלים? ואיך מטפלים?

כאבי גב עזים עם תחושה של כאב שמקרין לאחת הגפיים (יד או רגל אחת או יותר) גורמים למרבית האנשים לגשת לרופא. בבדיקה ובצילום נקבעת פעמים רבות אחת האבחנות השגורות של בלט דיסק, פריצת דיסק או בקע דיסק. מהן האבחנות הללו? מה ההבדל בין פריצת דיסק לבלט דיסק? ומהן אפשרויות הטיפול הטבעי ברפואה סינית?

ניווט מהיר:

כמה מילים על עמוד השדרה

עמוד השדרה מהווה את השדרה המרכזית של גופנו, ואחראי על חלקים ניכרים מן היציבה והתנועה שלנו. עמוד השדרה מורכב מ-24 חוליות, בתוכן 7 חוליות צוואריות, 12 חוליות חזה ו-5 חוליות גב תחתון. תחת אלו מצוי הסקרום, הקרוי בעברית עצם העצה – חלקו העליון האחורי של אגן הירכיים, המורכב מחמש עצמות שהתאחו. החלק העליון של עצם העצה קשור לחוליית המותן החמישית, וביניהם מצוי מפרק שבו דיסק בין חולייתי. החלק התחתון של עצם העצה, שריד לזנב קדום, הוא עצם קטנה בשם קוקסיקס.

חוליות השדרה מונחות זו על גבי זו במבנה ייחודי דמוי האות הלועזית S. המבנה הזה מבטיח יציבה איתנה ואפשרות לבלימה ושיכוך תנועות חדות או זעזועים. בין חוליה לחוליה מצוי דיסק – מבנה סחוסי גמיש, דמוי כרית שטוחה או טבעת, מלא בחומר רך במרקם של ג'ל נוזלי למחצה. הדיסקים שבין חוליות עמוד השדרה, על החומר הרך והגמיש שבתוכם, מתפקדים כמעין סופגי ובולמי זעזועים, ונועדו למנוע חיכוך בין החוליות הגרמיות, ולהגן על עמוד השדרה מפני עומס והכבדה קיצוניים.

בין החוליות נמתח ועובר חוט השדרה, שהוא חלק ממערכת העצבים של הגוף, וממנו מסתעפת מערכת העצבים אל כל הגוף.

בלט דיסק – מה זה וממה הוא נגרם?

מצבים של עומס, יציבה לא נכונה או תנועה לקויה עלולים לגרום לקרעים קטנטנים במעטפת החיצונית של הדיסק. זוהי תופעה שמכונה בלט דיסק, או בלט דיסק דיפוזי – מעטפת הדיסק נחלשת, מאבדת מהגמישות שלה, והקרעים הקטנים מאפשרים לחומר הנוזלי של פנים הדיסק לבלוט מעט החוצה.

הבליטה עלולה ליצור לחץ על העצבים שנפרשים מחלק זה של עמוד השדרה אל חלקי הגוף השונים. במקרים שבהם הבלט נוגע בעצב, עלולה להתפתח דלקת, מלווה בכאב חד, חוסר תחושה חלקי, תחושות של הקרנה או זרם לכיוון הגפיים, חולשת גפיים ועוד. התופעה של בלט דיסק חמורה פחות ממצבים של בקע ופריצת דיסק.

בקע דיסק – מה זה ומה יכול לגרום לזה?

בקע דיסק הוא מצב שבו ישנו נזק חמור יותר לסיבי הדיסק, ומרביתם נקרעים. גורמים שיכולים להוביל לבקע דיסק, כמו גם לבלט או פריצת דיסק, כוללים: תנועות שגויות ומזיקות בעמוד השדרה, למשל במהלך פעילות ספורטיבית או הרמת משאות כבדים בשיטות לקויות, יציבה לקויה, עודף משקל, הרגלי אכילה לקויים, שימוש קבוע בתנוחות לקויות של ישיבה, מחסור בפעילות גופנית ועוד.

פריצת דיסק

פריצת דיסק נוצרת במקרים שבהם ישנו קרע מוחלט בסיבי הדיסק. הקרע מאפשר דליפה של תוכן הדיסק החוצה, וזוהי התופעה שקרויה פריצת דיסק. הגורמים לפריצת דיסק יכולים להיות טראומה – כתוצאה מתאונה, מנפילה או מכה; יציבה לא נכונה; פעילות ספורטיבית בלתי מפוקחת; עבודה מאומצת, הרמה, נשיאה או פריקת משאות כבדים; מחלות פרקים ועצמות; הרגלים לקויים כדוגמת חוסר פעילות גופנית ותנועה, ישיבה ממושכת, עודף משקל ועישון.

איך בלט ובקע מובילים לפריצת דיסק?

בלט ובקע דיסק שאינם מאובחנים, בתוספת עומס או לחץ נוסף, עלולים להחמיר ולהפוך לפריצת דיסק. הסיבים הפנימיים הקטנטנים והעדינים שעוטפים את הדיסק יכולים להתאחות במצב של מנוחה מספקת. כאשר ישנו לחץ גבוה על הגב, השכבות של סיבי הדיסקים עשויות להמשיך ולהיקרע, ותהליך הפריצה והיקרעות הופך מהיר יותר מתהליך האיחוי.
בהמשך עלולים להינזק גם הסיבים החיצוניים של הדיסק, ואלו כבר מתבטאים בכאב, מאחר ויש בהם עצבים. בשלב זה, הכאבים הולכים וגוברים, ותתכן פריצה מלאה של מעטפת הדיסק.   

תסמינים לפריצת דיסק

בקע דיסק או פריצת דיסק מתבטאים אחרת אצל כל אדם, ולפריצת דיסק תסמינים שונים בהתאם למיקום ולחומרת המצב. מרבית פריצות הדיסק מתרחשות בגב התחתון. תסמינים של פריצת דיסק באזור הגב התחתון יכולים לכלול כאבי גב, תנועה מוגבלת, כאב חד או כאבים שמקרינים לכיוון הרגליים, תחושה של נימול, דגדוג או זרמים בגב ובגפיים.

בהרבה מקרים, פריצת דיסק יכולה להוביל לפגיעה ולכאב במערכות שונות נוספות של הגוף, מעבר לגב ולעמוד השדרה. כך למשל, יכולים להופיע תסמינים שכוללים שיתוק חלקי של אזורים בגפיים, אובדן שליטה על הסוגרים, כאבים באזור הישבן, הפרעה בפעילות המעי ועוד.

פריצת דיסק באזור הצוואר יכולה להתבטא בסחרחורות, כאבי ראש, חולשה בגפיים העליונות וכאבים בשרירי הידיים, פגיעה בשיווי המשקל וביציבה ועוד.

האם פריצת דיסק תמיד כואבת?

לא. פריצת דיסק אינה חייבת להתבטא בכאב. למעשה, ישנם מקרים ומצבים שבהם לפריצת דיסק אין ביטוי או תסמינים מורגשים כלל.

פריצת דיסק – האם זה עובר? יש אפשרות להחלמה?

גופנו אינו מסוגל להחזיר לקדמותו מצב של פריצת דיסק. עם זאת, לא חייבים לסבול! ניתן לטפל בפריצת דיסק כך שיפחתו מצבי הדלקת והכאב, השרירים ישוחררו, יתארכו ויתגמשו, וניתן יהיה להחזיר את איכות החיים – ללא כאבים, סבל ואי נוחות. טיפול יעיל יכול להפחית את תדירות ההתקפים עד למינימום, ואף להפחית את העוצמה ומשך ההתקפים, אם יהיו כאלו.

פריצת דיסק – טיפול ברפואה סינית

הטיפול בפריצת דיסק ברפואה סינית מתחיל באבחון מעמיק ומקיף, שכולל תשאול ובדיקה, על מנת לאבחן ולאמוד את המצב וחומרתו. הרפואה הסינית מתייחסת לפריצת דיסק במנוחים של עודף או חוסר אנרגיה באברים הסמוכים למקום הפריצה. על כן, הטיפול עוסק הן בריפוי מצב הדלקת והכאב המיידי, והן בהחזרת האיזון – הוספת אנרגיה וחימום או שחרור עודפי האנרגיה והזרמתה. פעולות אלו כוללות גם ריפוי ושיקום אברי גוף נוספים שמעורבים, בקרבת מקום, כדוגמת הכליות.

הטיפול בפריצת דיסק ברפואה סינית כולל שילוב של דיקור (אקופונקטורה) באמצעות מחטים עדינות, המלצות תזונה ואורח חיים וצמחי מרפא, במקרה הצורך, לצד טיפול מערבי תומך. במקרים בהם יש צורך בניתוח, ניתן לשלב טיפול ברפואה סינית לפני ואחרי הניתוח. רפואה סינית לפני ניתוח פריצת דיסק מסייעת בהפחתת הכאב והדלקתיות, ולאחר ניתוח מסייע הטיפול בהחלמה, ריפוי, הפחתת כאב ושיבה לשגרה ולאיכות חיים טובה יותר.

דיקור סיני הוא טיפול יעיל מאד במצבי דלקת וכאב, ומהווה פתרון מצוין לטיפול בבעיות גב כרוניות או אקוטיות, וכן בכאבים של שרירים או כאבים עצביים, שנוצרים בשל בלט דיסק או פריצת דיסק. הדיקור נועד להפחית את מצבי הדלקת ולהרגיע את הכאב, והוא תורם להשבת האיזון והרוגע לגוף. הטיפול בדיקור במצבים אקוטיים נקבע בתדירות גבוהה, וכאשר רמת הכאב פוחתת, ניתן לרווח את תדירות הפגישות.

נוסף על הדיקור, ניתנות המלצות תזונה מותאמות אישית וכן פורמולה של צמחי מרפא במידת הצורך. אלו נועדו לסייע ולתמוך במערכות הגוף השונות ולהפחית את הדלקתיות והכאבים. לעתים ניתנים תרגילים פשוטים, שנועדו להגמיש את תנועת השרירים, ולאפשר תנועה נרחבת יותר ושיקום לאורך זמן. לאנשים שסובלים מפריצת דיסק מומלץ לשמור על גב מחומם ומוגן, ללא חשיפה לקור. כמו כן, לאחר החלמה מההתקף האקוטי, מומלץ לתרגל פעילות גופנית מותאמת, לחיזוק ולהארכת שרירי הגב והבטן, ולשם שמירה על יציבה נכונה ובריאה.

הטיפול הסיני בפריצת דיסק הינו טיפול טבעי ועדין, שאינו פולשני, אינו כולל תופעות לוואי ויעילותו מוכחת. טיפול סיני בבעיות גב עשוי להביא להקלה מהירה ומשמעותית עם תוצאות מיידיות ולהוביל לריפוי ארוך טווח, ירידה בתדירות ההתקפים והפחתה בכאב.

אם אתם סובלים מכאבי גב, בעיות גב בלט דיסק או פריצת דיסק – פנו אלי עוד היום – לאבחון והתאמת טיפול טבעי יעיל ומיטיב.

רפואה סינית מאיה נאור
המלצה על טיפול בכאבים כרוניים בכתף
תודה למאיה נאור על טיפול בדלקות מפרקים
המלצה על טיפול בכאבים אורטופדיים