תמונה של קקטוס עדין וצמחי מרפא

הל (קרדמון) – שפע סגולות בתרמיל אחד

לרובינו הוא מוכר בתור תבלין לקפה ותה או חלק מתערובות התבלינים במטבח הערבי, אך במזרח ובמסורת הסינית העתיקה לתבלין ההל מקום של כבוד כבר אלפי שנים.
לזרעי ההל סגולות רפואיות רבות והם מהווים חלק בלתי נפרד מהרפואה הטבעית, תורמים לחיזוק הגוף ומניעת מחלות מסוגים שונים.

מאין הוא מגיע ולמה הוא משמש?

מקורו של ההל (באנגלית Cardamon) במדינות המזרח והוא נפוץ בעיקר באזורי דרום הודו, סרילנקה ונפאל. ההיסטוריה מלמדת שכבר בתקופות קדומות הקרדמון נחשב לתבלין פופולארי שנסחר ברחבי העולם, ואף תורבת ובוית בגינות תבלינים.

תבלין ההל מופק מזרעיו של צמח ההל הירוק, צמח רב שנתי ממשפחת הזנגביל (ג'ינג'ר) שגדל בעיקר באיזורים טרופיים.
פרט להל הירוק, קיימים שני סוגי נוספים של הצמח: הל אפריקאי והל שחור.

זרעי ההל מכילים ויטמינים וחומרים חיוניים אחרים, והוא משמש כמרכיב מרכזי בפורמולות צמחי מרפא שונות ברפואה הסינית כבר אלפי שנים.
בזכות הסגולות הבריאותיות של החומרים הפעילים בהל הוא מומלץ גם ברפואה המערבית, במיוחד לטיפול במערכת העיכול, דרכי הנשימה, דלקות בדרכי השתן, חיזוק והמרצת הגוף.

תרופת הפלא הטבעית שלכם – על יתרונות השימוש בהל

הפופולריות הגוברת של ההל מעוררת גם את תשומת לבם של חוקרים רבים המבקשים לבחון את יעילותו בתור מרפא טבעי ומונע מחלות.

זרעי ההל מכילים מקורות תזונתיים רבים שמסייעים לחיזוק הטבעי של הגוף, ביניהם אבץ, ברזל, סידן, אשלגן, ניאצין ומגנזיום.
בנוסף ההל מכיל גם ויטמין A, ויטמין B, ויטמין C, ואין בו חומצות שומן מזיקות כמו כולסטרול. כל  אלו נחשבים יעילים בחיזוק המערכת החיסונית ובשיפור התפקוד היומיומי.

חיזוק מערכת הנשימה: ההל נמצא יעיל מאוד בתהליך ההחלמה ובמניעת מחלות כמו אסטמה ודלקת ריאות. כמו כן, הוא מסייע בפתיחת דרכי הנשימה, הפחתת הליחה ותסמיני השיעול.
ברפואה הסינית הוא נחשב לצמח מרפא בעל אנרגיה חמימה, ולכן עוזר גם במניעת הצטננות, ברונכיט וחדירת קור לגוף.

ריפוי מחלות בדרכי השתן: החל מדלקות חוזרות בדרכי השתן ועד אבנים בכליות או בכיס המרה, צריכה קבועה של ההל תסייע בניקוי רעלים מדרכי השתן והפחתת מדדי הדלקת.

נוגד דלקות: מחקרים מצאו את החומרים הפעילים בהל כיעילים בדיכוי חיידקים והאצת ההחלמה ממחלות דלקתיות בגוף. בנוסף, להל תפקיד בהגנה על הגוף, ובעיקר מערכת העיכול, מפעילות אנטי-בקטריאלית שעלולה לפגוע בו.

מגן על הלב ומונע סרטן: קרדמון מכיל נוגדי חמצון בשפע וחומרים פעילים נוספים שעוזרים בהגנה על כלי הדם ובריאות הלב, מניעת כולסטרול גבוה, השמנת יתר ומחלות ממאירות.

יתרונות נוספים: הגברת החשק המיני, הרגעת הגוף והנפש, מניעת ריח רע מהפה, תורמים לבריאות השיניים, מקלים על דלקת גרון וכאבי שרירים.

תיבול קרדמון למנה בריאה

הל ומערכת העיכול

ההל נחשב ממריץ טבעי של מערכת העיכול. ברפואה הסינית המסורתית, נעשה בו שימוש למניעת גזים ונפיחויות, והקלת תסמיני שלשול או עצירות.

אנזימים פעילים בזרעי ההל, ביניהם טרפסין, מסייעם לתפקוד התקין של מערכת העיכול ולפירוק יעיל של החלבונים בקיבה.

איך מומלץ לצרוך את ההל?

את זרעי ההל ניתן לצרוך במגוון אופנים: טרי, מיובש, חלוט או טחון. מומלץ לקנות את זרעי ההל טריים ולטחון או לחלוט אותם סמוך למועד השימוש בהם על מנת למצות את הרכיבים החיוניים שבהם. להרגעת הגוף, מומלץ להשתמש בתמציות השמנים הארומטיים של ההל.

לטיפול טבעי בדלקות, דרכי השתן והנשימה ולשיפור התפקוד היומי מומלץ לחלוט את הזרעים במים רותחים מספר דקות ולצרוך מספר פעמים ביום (לפני ואחרי הארוחות).
כמו כן, ניתן להוסיף את התבלין בצורתו הטחונה גם למשקאות קפה ותה, או להשתמש בו בתור תבלין ארומטי למגוון תבשילים.

תבלין הל קרדמון

שילוב ההל בתזונה היומיומית

שילובו של ההל בתזונה היומיומית חשוב מאוד בשמירה על הבריאות הגוף, ומומלץ לצרוך אותו בתוך פורמולות צמחי מרפא, לצד צמחי מרפא אחרים כמו ג'ינג'ר וכורכום, או במשקה החם שאתם שותים.
עם זאת, חשוב לזכור שלצמחי מרפא השפעות שונות על הגוף ולפני כל טיפול טבעי חשוב לשלב בין צמחי המרפא והתרופות באופן בטוח ובמידת הצורך להיוועץ עם רופא מטפל.

הפורמולות הצמחיות מהוות חלק מרכזי בטיפול הטבעי בקליניקה. הן נרקחות באופן אישי ומותאמות לכל מטופל בהתאם לתסמינים ולרקע הבריאותי שלו.

פנו אלי עוד היום על מנת לקבל מידע נוסף על פורמולות טבעיות ותוספי התזונה לחיזוק מערכות הגוף!


לכל המאמרים >