דלקת גרון: כך מתמודדים עם הבעיה הנפוצה

הגרון שלכם כואב פעם אחר פעם? חווים צרבת ורפלוקס שאינם מרפים? ייתכן שהקשר ביניהם אינו מקרי. דלקת גרון היא אחת המחלות הדלקתיות הנפוצות ביותר בקרב מבוגרים וילדים כאחד. אף על פי שבמקרים רבים הבעיה מתפתחת על רקע זיהום חיידקי או ויראלי, יתכן שמאחורי דלקות גרון שלא עוברת עומדים דווקא ריפלוקס והפרעות נוספות במערכת העיכול. החדשות הטובות הן שיש מספיק מה לעשות כדי להקל על תסמיני המחלה ולהעלים אותה לחלוטין.

דלקת גרון (בלועזית: Sore Throat) היא תופעה כל כך שכיחה, עד כי רובנו סבלנו ממנה לפחות פעם אחת במהלך החיים. למעשה, זוהי אחת הסיבות הנפוצות ביותר לביקור שלנו אצל רופאים. המחלה אמנם נפוצה יותר בקרב ילדים, אך היא עשויה לתקוף גם מבוגרים. בכל אחד מהמקרים היא טומנת בחובה תסמינים לא נעימים וגורמת לשיבוש משמעותי של שגרת החיים שלנו.

 

דלקת גרון

ממה נגרמת דלקת גרון?

דלקת בגרון היא מחלה דלקתית התוקפת את האדם לרוב באזור חלל הלוע והשקדים. לתופעה שלל מינוחים נפוצים בעולם הרפואה, ביניהם דלקת שקדים (tonsillitis) ודלקת לוע ,(pharyngitis) אולם רוב השמות מתייחסים בעיקרון לאותה מחלה.

הדלקת מתפתחת לרוב על רקע זיהומי, ופוגעת ברקמות השונות הפזורות לאורך האיבר החשוב הזה. כמו מחלות דלקתיות אחרות שקשורות בתפקודי מערכת העיכול, דוגמת קרוהןקוליטיס כיבית או דלקת בוושט, גם כאן ייתכן שהסיבה היא הפרעות במערכת העיכול העליונה וזה עלול לגרום לשלל בעיות תפקודיות.

 

הפנים השונות של הדלקת

את המחלה מקובל לסווג לשני סוגים: דלקת גרון אקוטית או דלקת גרון כרונית. במקרים אקוטיים, המקור לדלקת יהיה ויראלי או חיידקי. דלקת גרון ויראלית נפוצה יותר מאשר דלקת גרון חיידקית, והיא שכיחה בעיקר בעונת החורף. מקרה נפוץ הוא דלקת גרון מסטרפטוקוק, כלומר, מקרה בו הזיהום החיידקי העיקרי שגורם למחלה הוא הסטרפטוקוקוס A. גם מקרה כזה, כמו הזיהומים הוויראליים, מדבק במיוחד. לרוב, דלקת גרון חוזרת על עצמה עקב זיהום חיידקי, ופעמים רבות הגורם לכך הוא מגע ישיר עם נשאים. ראוי לציין כי הטיפול המערבי הנפוץ במקרה של דלקת גרון חוזרת הוא הוצאת השקדים באמצעות ניתוח.

אם מדובר בתופעות המתרחשות בגרון או במערכת העיכול העליונה, ייתכן שהן נגרמות כתוצאה מהמחלות צרבת או רפלוקס. תחושת הצריבה היא תוצאה ישירה של עלייה ברמת החומציות בקיבה, או של בעיה תפקודית בסוגר המפריד בין הקיבה לבין הוושט וגורם להחזר וושטי.

החומציות הגבוהה בגרון עלולה לגרום לדימומים, לכאבים מתמשכים ולבעיות תפקודיות נוספות שיוצרות תהליכים דלקתיים לאורך זמן, וכמובן גם מפריעות לתפקוד היומיומי התקין של הוושט ושל הגרון.

 

דלקת גרון תסמינים עיקריים

כדי להבין יותר מהם תסמינים לדלקת גרון, חשוב שתדעו כי הדלקות ה-“מסורתיות” יופיעו בעיקר בעונות המעבר ובחורף, כשנסיבות הופעת המחלה יכולות להשפיע על תסמינים נפוצים אותם אנו חווים. במקרים של זיהום ויראלי, נראה בדרך כלל חום גבוה, כאבי גרוןדיספגיה (קושי בבליעה), צרידות, נזלת ושיעול. במקרה של דלקת גרון חיידקית, ייתכנו בנוסף גם כאבי בטן וראש, הקאות, חום גבוה ועוד. דלקת ויראלית תעבור בדרך כלל כעבור מספר ימים, אפילו בהיעדר טיפול ישיר (אם כי ניתן לנקוט באמצעים שונים על מנת להקל על התסמינים הנובעים מהדלקת). תיתכן בהחלט דלקת גרון ללא חום, כשבדרך כלל המשמעות היא שמדובר במקרה של דלקת גרון ויראלית ולא בבעיה הנובעת ממקור חיידקי.

חשוב לציין כי בהינתן טיפול מתאים, דלקות ממקור זיהומי נמשכות בדרך כלל מספר ימים עד שבוע. בעוד דלקת גרון ויראלית עוברת מעצמה, כדי לטפל במקרים של דלקת גרון חיידקית, חשוב לגשת לרופא לקבלת אנטיביוטיקה לדלקת גרון. הטיפול חשוב גם במטרה להקטין את הסבירות לסיבוכים שונים של המחלה, ביניהם אבצס באזור השקדים או סיבוך מורכב יותר בשם קדחת השיגרון.

במקרים של דלקת הנובעת מבעיות במערכת העיכול, תסמיני המחלה יהיו ממושכים והם עלולים לכלול תחושות צריבה בגרון, הקאות, כאבים, שיעולים, ירידה במשקל וטעם מר בפה – כל אלו בדרך כלל ללא תסמיני חום.

 

האם דלקת גרון מדבקת? בהחלט!

חשוב לזכור כי דלקת גרון מדבקת בכל קנה מידה. דלקות בגרון עשויות לעבור בקלות מאדם לאדם דרך טיפות העוברות באוויר (רסס), כך ששיעולים, עיטושים ומגע בין אדם חולה לבריא מעלים משמעותית את הסיכויים להידבקות. זו הסיבה לכך שאדם הסובל מדלקת צריך להיות עם האצבע על הדופק ולהישמר מלהדביק אחרים, במיוחד אוכלוסיות הנחשבות לרגישות יותר לתסמיני הבעיה.

חשוב לציין שבמקרה של מקור חיידקי למחלה, אנטיביוטיקה המיועדת למקרה של דלקת גרון משחקת תפקיד מרכזי בהקטנת שרשרת ההדבקה ויכולה להפחית את הסיכויים להדבקה באופן משמעותי, ולכן במקרה הזה דלקת גרון מדבקת פחות. בדרך כלל לאחר 24 שעות ממועד נטילת תרופה לדלקת על בסיס אנטיביוטי, האדם החולה אינו נחשב למדבק.

 

מתי נדרש טיפול בדלקת גרון?

גם אם הבעיה עשויה לחלוף מעצמה, כפי שאכן קורה לא מעט, חשוב להיות עם האצבע על הדופק ביחס למקרים הדורשים התערבות רפואית, או לכל הפחות לבצע ביקור אצל הרופא למטרת אבחון הבעיה וממדיה. ברמה הכללית אפשר לטעון ששאלת דחיפות הטיפול הרפואי נובעת מדרגת החומרה ומתדירות התסמינים שהאדם חווה, כמו גם מידת השפעתם על התפקוד הכללי שלו. אם האדם סובל מחום גבוה, מתקשה לפתוח את הפה או לשתות, מקיא, סובל מקוצר נשימה וחווה תסמינים אחרים הנחשבים למורכבים יותר, מומלץ לגשת לאבחון רפואי בהקדם. דלקת גרון ללא חום או תסמינים בולטים אחרים יכולה לעבור תוך פרק זמן קצר, כשתוך כדי כך ניתן לנקוט בפעולות שונות להקלה על המצב.

הטיפול ברפואה הקונבנציונלית במחלה משתנה בהתאם לסוג המחלה ולנסיבות המביאות להיווצרותה, כאשר דלקת גרון חריפה תדרוש מטבע הדברים טיפול מקיף יותר. פעמים רבות את התשובה החד משמעית תיתן רק בדיקת מעבדה: שיטת האבחון המרכזית והאמינה ביותר כיום היא משטח לוע, אולם ניתן לבצע גם תבחין מהיר לאיתור חיידק הסטרפטוקוקוס. אם המחלה היא ממקור נגיפי (ויראלי), שזוהי דלקת גרון ויראלית, ייתכן מאוד שלא יינתן כל טיפול למעט הטיפול התומך להורדת חום ולשיכוך הכאב. טיפול אנטיביוטי במצב הזה עלול דווקא להזיק לאדם, מכיוון שהוא עלול להגביר את הסיכויים להופעתם של תסמיני תרופות לדלקת גרון, ועלול ליצור אצלו זני חיידקים “חדשים” המגלים עמידות בפני אנטיביוטיקה. דלקת גרון חיידקית בפרט, או דלקת גרון מסטרפטוקוק בפרט, דורשת כאמור טיפול ישיר בחיידק באמצעות תרופה אנטיביוטית שלרוב תהיה פניצילין.

 

הכירו: טיפול טבעי לדלקת בגרון

במקרה של דלקת גרון, טיפול טבעי באמצעות הרפואה הסינית מתבצע לצד הדרכים הקונבנציונליות של טיפול בדלקת גרון. ניתן למצוא פתרונות יעילים מאוד המגיעים מהקשת הרחבה של הרפואה המשלימה בכלל ורפואת המזרח בפרט. ניתן לשלב טיפולים אלו עם הטיפולים המקובלים או להכניס אותם לתמונה כשהם מתגלים כלא יעילים מספיק, למשל במצב בו אנטיביוטיקה לא עוזרת. הרפואה הסינית מספקת למקרה של דלקת גרון טיפול  יעיל מאוד המסייע בהתמודדות עם דלקות, כשיתרון משמעותי שלה הוא העובדה שהפרופיל הבטיחותי שלה גבוה במיוחד. ברמה הכללית הרפואה הסינית מייחסת חשיבות עליונה לאיזון בין גוף לנפש, הן במקרה של דלקות והן בהתייחס למחלות ולבעיות רפואיות אחרות, ומסייעת למטופל בחיזוק הגוף לצורך התמודדות יעילה ומהירה יותר עם תסמיני הדלקת. כל טיפול טבעי ברפואה סינית מתחיל באבחון מדוקדק ויסודי של תסמיני הדלקת והמקור להם.

התכנית הטיפולית מותאמת באופן אישי לכל מטופל, והיא כוללת שימוש בטכניקות של דיקור סיני לצד שימוש בצמחי מרפא והמלצות לשינויים בהרגלי התזונה ואורח החיים. תכנית טיפולים משולבת עשויה לנצל את היתרונות של כל שיטה וליצור שלם הגדול בהרבה מסך חלקיו. כמו כן, העובדה שהטיפולים נחשבים לבטוחים הופכת אותם למתאימים גם עבור אוכלוסיות הנחשבות לרגישות לחלק מהטיפולים הקונבנציונליים.

הדיקור הסיני, בין השאר בנקודות שנמצא שקיימת בהן חסימה אנרגטית או פעילות בלתי מאוזנת, מסייע בהקלת תסמיני הדלקת ומעודד את ההחלמה המהירה של הגוף. כמו כן, במקרים בהם הדלקת גורמת גם לרגישות יתר של מערכת החיסון, הדיקור עשוי לסייע בהחזרת האיזון הטבעי למערכת החיסונית ולגוף כולו. הדיקור נחשב לבטוח, כאשר במקרה של דלקת גרון ילדים קיימת בחלק מהמקרים אפשרות לביצוע של הדיקור ללא מחטים כלל.

צמחי המרפא מסייעים גם הם בהקלת תחושות הצריבה בגרון, שיקום האזור המודלק והפחתת החומציות בקיבה. התאמת התפריט התזונתי נועדה לשכך את תסמיני הדלקת ולהקל על הגוף ככל שניתן.

מעוניינים לטפל אחת ולתמיד בדלקת? אני מזמינה אתכם לפנות אליי לקבלת טיפול טבעי ויעיל.

לפרטים ויצירת קשר: 074-7690918