תמונה של קקטוס עדין וצמחי מרפא

קוליטיס כיבית, כאבי בטן תחתונה, יציאות דחופות ודימומים

מאיה נאור

מטפלת במבוגרים וילדים בקליניקה ברמת אביב.

המלצה חמה לטיפול טבעי במעי רגיש

סיפורה של איריס שפיתחה קוליטיס כיבית והטיפול הטבעי שקיבלה לעידוד רמסייה, לחיזוק מערכת העיכול ומערכת החיסון

 

איריס (שם בדוי), רווקה בת 32, עורכת דין במקצועה, החלה לפתע לסבול מכאבי בטן תחתונה, יציאות דחופות ודימומים פתאומיים. לפני כן, לא היו לה הפרעות כלשהן במערכת העיכול. לתופעות הללו התלווה חום מדיד. תחילה פנתה איריס לרופא המשפחה, ששלח אותה לבדיקות דם כלליות. לאחר בדיקות הדם היא אובחנה עם קלקול קיבה, וקבלה אנטיביוטיקה למשך שבועיים, ללא שינוי בכאבים וללא שינוי באופיין של היציאות הדמיות. בהמשך הופנתה איריס על ידי רופא המשפחה לבירור מקיף יותר, שכלל בדיקות דם – כולל מדדי דלקת ושקיעת דם, ובדיקת צואה – קאלפרוטקטין, להמשך בירור ושלילת מחלות מעי דלקתיות. כשהבדיקות הללו יצאו לא תקינות, הופנתה איריס לבדיקת קולונוסקופיה, שאשרה את האבחנה – איריס לוקה במחלת מעי דלקתית – קוליטיס כיבית, ברמה בינונית, לאורך המעי הגס.

איריס החלה לקבל מייד טיפול פומי (בנטילה דרך הפה) בסטרואידים ושימוש בחוקנים להפחתת הדלקת. במקביל פנתה למרפאתי, והתחלנו בטיפול משולב בקוליטיס. הטיפול כלל בתחילה דיקור סיני והמלצות תזונה שהותאמו לה אישית, לפי שלבי מחלתה. כבר בשבועיים הראשונים נצפה שיפור ניכר במצבה, הן מבחינת כאבי הבטן והן מבחינת הופעת השלשולים הדמיים – הם עדיין לא חלפו, אך פחתו משמעותית.

הטיפול התזונתי כלל הפחתה בצריכת מזונות מטוגנים ומזונות שומניים מן החי, וכאלו הידועים כמזונות שמגרים את הריריות של מערכת העיכול. הוספנו לתזונה של איריס גם מזונות שמרגיעים, משקמים ומפחיתים דלקתיות. בהמשך, לאחר נטילת הסטרואידים, התחלנו טיפול משולב עם צמחי מרפא טבעיים, שתרמו להטבה במצב הדלקתיות ולהקלה על התסמינים מהם סבלה – כאבי בטן , שלשולים דמיים ודחיפות ביציאות. הטיפול בדיקור, בתזונה ובצמחי המרפא הטבעיים נועד גם לחיזוק מערכת העיכול ומערכת החיסון שלה.

לאחר כ-4 שבועות חל שיפור ניכר במצבה הכללי של איריס, והתחלנו לרווח את המפגשים הטיפוליים. כיום היא מגיעה למרפאתי אחת ל-3-4 שבועות, לטיפול שנועד לשמירה על המצב הקיים, להשרשת רמיסיה (נסיגה במצב המחלה) ולחיזוק מערכת העיכול ומערכת החיסון.

הטיפול המשולב באיריס ניתן במקביל לטיפול התרופתי שקבלה מרופא הגסטרו שמטפל בה.

בשלב הראשון של הטיפול באיריס המטרה היתה לעצור את הדימומים, להפחית את השלשולים המרובים ולטפל בכאבים מהם סבלה. כל אלו הושגו על ידי מזונות מנטרלים ומזונות שאינם מרובי סיבים תזונתיים. איריס קבלה תפריט שכלל, לדוגמא, אורז קונג’י בבישול ארוך, החלפת לחם לבן לאינג’רה, מרק צח וירקות כתומים מבושלים.

בשלב השני של הטיפול המטרה היתה לסלק חום מערכתי ולחזק את הפעילות של מערכת העיכול – הטחול והקיבה, בעזרת מזונות קלים לעיכול, מחזקים ומעשירים, שיכולים לעזור לשקם את הריריות – לדוגמא: טופו, טחינה מדוללת ודגים אפויים קלות, שאינם מתובלים.

בשלב השלישי, כשכבר הרגישה טוב מטוב, רציתי לחזק עוד את מערכת העיכול ומערכת החיסון, ולהרחיב את התפריט. לאט לאט התחלנו להוסיף מזונות מחזקים ועשירים, כדוגמת עוף לא מתובל, שילוב של קטניות, ויותר ירקות טריים ומבושלים, שהביאו לעליה במשקל. בבדיקות הדם נראו מדדי הדלקת תקינים (מדדי הדלקת בבדיקות דם מופיעים לרוב כתקינים  במחלת הקוליטיס, לעומת מחלת הקרון). ההמוגלובין החל לעלות, וניכר שיפור בעייפות ממנה סבלה לאורך השבועות הראשונים של מחלתה, בעקבות השלשולים הדמיים המרובים.

השינויים שעשתה איריס מבחינת הרגלי התזונה ואורחות החיים היו משמעותיים, והביאו להקלה משמעותית. לדבריה, היום היא כבר יודעת איך לנהל את אורחות החיים וכללי התזונה, לפי שלבי המחלה שלה, בעצמה, עם תמיכה ועזרה שלי, מעת לעת. איריס חשה שהיא שולטת במערכת העיכול שלה ובמצב המחלה, ולא להיפך. כיום, איריס מתפקדת, עובדת ונהנית משגרת חיים נוחה ונורמלית.


לכל המאמרים >