אולקוס, כיב קיבה

מחלת קרוהן: מה לעשות כאשר הגוף תוקף את עצמו?

מהי מחלת קרוהן?

מחלת קרוהן שייכת לקבוצת מחלות מעי דלקתיות. זוהי תגובה אוטו-אימונית מוגברת בה תאי מערכת החיסון תוקפים את הגוף. המחלה משלבת גורמים גנטיים וסביבתיים.

המחלה מתנהגת באופן שונה בין החולים, וזאת משום שהדלקת יכולה להופיע באזוריה השונים של מערכת העיכול, החל מחלל הפה ועד פי הטבעת. המחלה נעה בטווח שבין קל לבין קשה, ולכן תמונת הסימפטומים מהם יסבלו מטופלים שונים לא תהיה זהה.

המאפיין העיקרי של מחלת קרוהן הוא מקטעים בריאים בין אזורים המודלקים של המעיים, וגם תסמינים אשר עשויים להופיע ולהיעלם פעמים רבות.

איך מאבחנים קרוהן?

הסימפטומים הנפוצים ביותר של קרוהן  הם כאבי בטן ממוקדים ,שלשולים מימיים עד דמיים מרובים, אובדן משקל גוף, אנמיה בשל בעיה בספיגת ברזל וויטמין ,B12  נוקשות, מתיחות ותפיחות בטנית, אבצסטים, חום, חולשה כללית, חוסר תאבון ועוד.

תופעות נלוות למחלה, אצל חלק מהחולים, יכולות להופיע כדלקות פרקים, דלקות עיניים ודלקות בעור.

סימנים המחייבים התייחסות :עצירות, בחילות, הקאות שאינן חולפות ויכולות להעיד על חסימה במעיים.

 

חולי קרוהן תוחלת חיים*

כשמדובר על קרוהן תוחלת חיים היא שאלה שהרבה אנשים שואלים לגביה. עפ”י המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (“CDC”), בארה”ב חיים כ-3 מיליון חולים במחלה.

מחלה זו עשויה להתפתח בכל גיל. לרוב, רופאים מאבחנים אותה בקרב מתבגרים ומבוגרים צעירים. בגלל ההופעה המוקדמת הזו, אנשים רבים תוהים לגבי נושא תוחלת החיים והשפעת המחלה.

אז האם קרוהן משפיעה על תוחלת החיים? הדיווחים משתנים ולא חד משמעיים, מחקרים מראים שחולי קרוהן נמצאים בסיכון גבוה יותר לתמותה עקב המחלה עצמה והסיבוכים האפשריים שלה. יחד עם זאת, רוב המחקרים מראים רק עלייה קלה בסיכון למוות.

 

קרוהן טיפול: מהן דרכי האבחון והטיפול המערבי?

אבחון נעשה לרוב באמצעות בדיקות דם, בדיקות הדמיה (כגון קולונוסקופיה) וקליניקת סימפטומים שיציג החולה. לעומת זאת, לגבי קרוהן טיפול מערבי כולל בתוכו תרופות נוגדות דלקת, סטרואידים, אנטיביוטיקה ותרופות מדכאות מערכת חיסון. במידת הצורך תיעשה התערבות כירורגית, כשלרוב מטרתה להסיר את מקטע המעי המודלק במטרה למנוע הידרדרות נוספת. יש לציין שהאופציה של ניתוח אינה מבטיחה ריפוי מלא של המחלה.

 

מחלת קרוהן טיפול טבעי באמצעות הרפואה הסינית

בנושא של מחלת קרוהן טיפול טבעי באמצעות הרפואה הסינית כולל שימוש בצמחי מרפא סיניים המסייעים בהפחתת הדלקת, משקמים את ריריות המעיים ומחזקים את מערכת החיסון. הדיקור מסייע גם בחיזוק מערכת החיסון, מטפל בפן הרגשי-נפשי, מרגיע, עוזר בהפחתת כאב ומסייע בשיפור תסמיני המחלה.

בנוסף, שינוי תזונתי הוא חלק בלתי נפרד בתהליך של שינוי אורחות החיים עליו צריך לעבוד עם המטופל.

שילוב של שתי הרפואות, הסינית והמערבית יחד, יכול ברבים מהמקרים לייצב את הסימפטומים, למנוע הידרדרות, החרפה ואף להביא לרמיסיה (הפוגה) חלקית או מלאה.

מזמינה אתכם להתייעץ איתי בכל בעיה! 

 

מקורות:

*- Greatist, “Game of Crohn’s: we break down how crohn’s affects life expectancy”. (2021)

לפרטים ויצירת קשר: 074-7690918

מאיה נאור

מטפלת במבוגרים וילדים בקליניקות ברמת אביב וחיפה.

המלצה על טיפול טבעי במחלת מעי דלקתית
טיפול טבעי בקרוהן המלצה חמה