תסמונת בארט – גורמים, תסמינים וטיפול טבעי

צרבות כרוניות, הקאות, קשיי בליעה או טעם חומצי בפה? אם כל אלו נשמעים לכם מוכר, ייתכן ואתם סובלים מתסמונת בארט. מדובר בהפרעה כרונית של הוושט, ממנה סובלים כ-4-1% מהאוכלוסייה, שמקשה עליהם במישורים השונים של חייהם, פיזית ונפשית גם יחד, ומהווה מטרד לא פשוט להתמודדות.

החדשות הטובות הן שגם אם אתם אובחנתם כסובלים מהתסמונת, אתם לא צריכים לעבור את זה לבד או להשלים איתה. טיפול ברפואה סינית יכול להביא להקלה בסימפטומים, חיזוק מערכת העיכול ולהביא לשיפור משמעותי באיכות החיים.

טיפול ברפואה סינית יכול להביא להקלה בסימפטומים, ולשיפור משמעותי באיכות החיים!

לפרטים ויצירת קשר: 074-7690918

מהי תסמונת בארט? ומה גורם לה?

תסמונת בארט, או בשמה המלא "תסמונת ושטית על שם בארט", היא מצב במסגרתו תאי ושט – שבמצב התקין הם תאים בעלי מבנה קשקשי או רב שפתי – נעשים "עמודיים". למעשה, תאי הוושט מקבלים את המאפיינים של תאי המעי, שבמצב התקין נמצאים אך ורק במעי. הרירית מקבלת כתוצאה מכך גוון מעט שונה וכהה בהשוואה לרירית תקינה.

השאלה שצריכה להישאל היא מהם גורמי הסיכון המרכזיים לתסמונת בארט. הדבר נובע ברמה הכללית, כתוצאה מחשיפה ממושכת לחומציות המגיעה מהקיבה, כלומר, גירוי כרוני של הוושט עקב ריפלוקס או עקב דלקת כרונית של הוושט. לעיתים אורח החיים של האדם משפיע, לדוגמה: אנשים שצורכים אלכוהול בכמויות משמעותית או אינם מקפידים על תזונה מאוזנת, אנשים הנוטלים לתקופה ממושכת תרופות אנטי דלקתיות, מעשנים ועוד.

בחלק מן המקרים הדלקת תתפתח ללא שום סיבה ברורה. כך או כך הנתונים מראים שהבעיה שכיחה יותר בקרב גברים בהשוואה לנשים וכן אצל אנשים בעלי צבע עור לבן. השכיחות לבעיה בהחלט עולה עם הגיל, כאשר הסיכון העיקרי לסבול ממנה הוא בטווח הגילים 60-40.

האם מדובר בתופעה מסכנת?

תסמונת בארט אינה מדבקת, ולרוב גם איננה מהווה סכנת חיים. גם במצב הדברים הזה נרצה לדעת כיצד לטפל בה על רקע חוסר הנוחות הנובע ממנה או הפוטנציאל לסיבוכים ולסיכונים שונים.

במקרים נדירים יחסית התסמונת עלולה לגרום למחלות ממאירות, כשהדוגמה המובהקת לכך היא סרטן הוושט. לכן, חשוב לאבחן ולטפל בתסמונת בהקדם, במיוחד לאור העובדה שחלק מהסובלים ממנה הם אסימפטומטיים, כלומר אינם מרגישים תסמיני מחלה כלשהם. אבחון המחלה הוא פשוט יחסית ונעשה על ידי גסטרוסקופיה ולקיחת דגימות מן הוושט.

אבחון תסמונת בארט

אבחון תסמונת בארט אינו משימה פשוטה. עיקר הקושי נוגע לסימפטומים. תסמיני המחלה יכולים להקשות על אבחון מכיוון וגם הם יהיו דומים לתסמינים של רפלוקס: צרבת ותחושת חומציות בפה, הקאות, קשיי בליעה ועוד.

זאת ועוד, חשוב לזכור כי במקרים מסוימים הסובלים מתסמונת בארט לא יסבלו מאף אחד מהתסמינים. יש אנשים אצלם הבעיה מתפתחת במשך שנים בלי שהם מודעים לה. בחלק מהמקרים, לומדים על התסמונת בדיעבד, לעיתים רק לאחר ביצוע ניתוח שלאחר פטירה.

מגבלות הטיפול הקונבנציונלי במחלה

נכון להיום, הרפואה הקונבנציונאלית לא מספקת כיום פתרון הולם להתמודדות עם ההפרעה, כמו גם למניעה שלה. הרפואה המערבית מתמקדת בטיפול מניעתי של מתן תרופות המפחיתות את רמת החומציות בקיבה, תהיה הסיבה לרמת החומציות הגבוהה אשר תהיה. במקרים מורכבים או כאשר הקו הראשון של הטיפולים אינו עובד ניתן לגשת לבעיה מבחינה כירורגית, עם ניתוחים המסירים את הרקמה הפגועה של הוושט. טיפולים אלו עשויים להקל על התסמינים, אבל אין בכוחם לפתור את הבעיה מיסודה.

טיפול טבעי בתסמונת בארט

הטיפול הטבעי בקליניקה יוצא מנקודת הנחה שההתמודדות עם המחלה, על פי הידוע ברמה התיאורטית, דורש גישה גמישה ומולטי-דיסציפלינרית. התהליך מתחיל באבחון מקיף ויסודי של המטופל, הן בהתייחס למצב הגופני והן מבחינה נפשית. לאחר האבחון מותאם לכל חולה טיפול אישי לפי התסמינים מהם הוא סובל, בהתאם לעקרונות העיקריים של הרפואה הסינית:

דיקור סיני – טכניקות של דיקור מחזקות את מערכת החיסון ותורם לאיזון המערכות השונות של הגוף. כמו כן, משפר הדיקור את תפקודו של שריר הסוגר ומחזק אותו.
הדיקור מאזן את הגוף גם מבחינה נפשית ועוזר בהקלת התסמינים והסבל של המטופל.

צמחי מרפא צמחי מרפא מותאמים באופן מלא לכל מטופל על פי המאפיינים שלו, התסמינים שהוא סובל מהם ודרגת החומרה של התסמונת אצלו. הפורמולות תורמות לחיזוק מערכת העיכול, הפחתת החומציות בוושט ובקיבה והרגעת תחושת הצריבה או הדלקת.

תזונה נכונה – בעוד שתזונה שגויה או בלתי מבוקרת עלולה להגדיל את הסיכויים לסבול מתסמונת בארט, בכוחה של התזונה להקל מאוד את המצב עבור הסובלים ממנו. קודם כל, מומלץ להימנע מצריכה מוגזמת של קפאין, משקאות מוגזים, שוקולד וקקאו, מאכלים חריפים ומזונות שומניים הגורמים להגברת רמת החומציות בקיבה. מן העבר השני של המשוואה, מומלץ לשלב בתזונה היומית שקדים, חליטות קמומיל,  דגים וקטניות ולהרבות בשתיית מים. כחלק מהטיפול בקליניקה נעבור על הרגלי התזונה ונתאים לכל מטופל תפריט אישי.

טיפול טבעי באמצעות רפואה סינית מקל על הסימפטומים של תסמונת בארט ותורם להפחתת תחושת הצרבת וחוסר הנוחות. הטיפול משפר את תפקודה של מערכת החיסון ועוזר בשיקום האזורים הפגועים.

רוצים להיפטר מהצרבות הטורדניות? מזמינה אתכם לפנות אלי עוד היום על מנת לקבל טיפול מיטיב ומותאם אישית.

לפרטים ויצירת קשר: 074-7690918

 

מאיה נאור

מטפלת במבוגרים בקליניקות ברמת אביב ועמק החולה, גליל עליון.

 מאיה מטפלת ברפואה סינית, במכון הגסטרואנטרולוגי שבמרכז הרפואי שיבא, בתל השומר ובעלת ניסון רב במחלות עיכול.

המלצה חמה לטיפול טבעי במעי רגיז