אכלזיה – מהם התסמינים וכיצד ניתן לטפל באופן טבעי?

סובלים מקשיים בבליעת מזון ושתייה? חווים תחושת כאב ואי נוחות בחזה, חזרה של מזון לחלל הפה ודלקות בדרכי הנשימה? כל אלו הם חלק מהביטויים של מחלת האכלזיה.
מחלת האכלזיה מאופיינת בכיווץ חוזר ונשנה של איזור הושט התחתונה בזמן מעבר של מזון או שתייה דרך מערכת העיכול.

מדובר במחלה הפוגעת בתפקוד הושט והסוגר התחתון שלה, ומאפיינת בעיקר את האוכלוסייה הצעירה בגילאי 25-60.
למרות שמדובר במחלה תפקודית נדירה של הושט (1 מתוך 100,000 יסבול ממנה), היא גורמת לניוון הדרגתי של סוגרי הושט ועלולה לגרום לסבל רב וקשיים תפקודיים רבים במערכת העיכול, ובעיקר דיספגיה וקשיי בליעה.

הטיפול הרפואי באכלזיה ממוקד בטיפול בסימפטום ונכון להיום אינו יעיל לאורך זמן. הטיפול הקונבציאלי מתמקד במתן תרופות שמפחיתות את עוצמת התכווצות סוגר הושט התחתון ומווסתות את התנועתיות התקינה של הושט, או לחילופין בהליך כירורגי של הסרת שכבת הציפוי הפנימית של הושט להפחתת הלחץ בסוגר.

טיפול טבעי באכלזיה

אבחון וטיפול מוקדמים באכלזיה של הושט עשויים למנוע תופעות של ירידה במשקל, קשיים נפשיים המלווים בחרדות ותסכול רב, קשיי נשימה ובמקרים אקוטיים יותר אף דלקות חריפות ומחלות ממאירות.

מעקב וגילוי מוקדמים של המחלה הכרחיים לצורך מתן טיפול הולם ומניעת הידרדרות המחלה.

כחלק מהטיפול בקליניקה מבוצע תשאול יסודי וזיהוי התסמינים ומותאם טיפול אישי הכולל דיקור סיני, שימוש בצמחי מרפא, המלצות לתזונה נכונה ואורחות חיים.
מטרת הטיפול היא חיזוק מערכת העיכול, עידוד החלמתן של מערכות הגוף, החזרת האיזון הפיסי והנפשי לאיזורים הפגועים והקלת תסמיני הדלקת, תחושת החומציות בושט, הכאב וחוסר הנוחות הכללית.

הטיפול המסורתי ברפואה סינית מציע לסובלים מאכלזיה אבחון מקיף ויסודי של המטופל לצד טיפול טבעי המסייע בהקלת התסמינים ועידוד הגוף להחלמה מהירה ויעילה.

לפרטים ויצירת קשר: 074-7690918

מהי אכלזיה ומהם הגורמים לה?

תהליך העיכול הוא תהליך טבעי הנעשה באופן בלתי מודע – אנו לא מרגישים בו אלא אם כן מתעוררת בעיה. אכלזיה בושט היא מחלה תפקודית המתרחשת בשלב הביניים בשרשרת העיכול במעבר המזון בין הושט והקיבה – המחלה מאופיינת בהפרעה תפקודית של הסוגר הנמצא בין הוושט והקיבה.

המחלה פוגעת בתאי העצב הנמצאים במערכת העיכול וגורמת להתכווצויות חריפות של הושט הנמשכות לסירוגין ומפריעות למזון המעוכל לעבור מהושט לאיברי מערכת העיכול התחתונה.
כמו כן, פוגעת המחלה בתנועתיות של הושט (פריסטלטיקה), ועלולה ליצור סיבוכים בדרכי הנשימה עקב זליגה של המזון מהקיבה לריאות.
כתוצאה מכך, מתקשים החולים באכלזיה לבלוע מזון, ובשלבים מתקדמים יותר של המחלה גם לשתות נוזלים.

הגורמים למחלה אינם ברורים לגמרי, והסברה הרווחת כיום היא שתאי העצב בושט מתנוונים בהדרגה כתוצאה מכשל במנגנון האוטו-אימוני של מערכת החיסון.
הסיבות לכשל עצמו יכולות להיות קשורות לגורם זיהומי, כמו וירוס ההרפס או לכשל שנובע ממרכיב גנטי שעובר בתורשה.

תסמינים של אכלזיה

תסמיני המחלה העיקריים הם:

– התכווצויות חריפות של הושט.

  • כאבי בחזה.
  • חזרה של אוכל מהקיבה במעלה הושט.
  • תחושת חומציות בפה.
  • התפתחות של דלקת ריאות, דלקת סימפונות או אבסצט בריאות.
  • ירידה חריגה במשקל.
  • תחושת שריפה בחזה, בייחוד לאחר ארוחות.

אובחנתם כסובלים מאכלזיה? סובלים מתסמינים של קשיי בליעה (דיספגיה) ותחושת כאב בחזה? אתם מוזמנים לפנות אלי. להתאמת טיפול מועיל ומיטיב להקלת התסמינים ושיקום מערכת העיכול.

לפרטים ויצירת קשר: 074-7690918

מאיה נאור תמונת פרופיל

מטפלת מוסמכת ברפואה סינית, דיקור וצמחי מרפא סיניים, במכון הגסטרואנטרולוגי שבמרכז הרפואי שיבא.

מטפלת במבוגרים וילדים בקליניקות ברמת אביב ועמק החולה, גליל עליון.

תודה למאיה נאור על טיפול בתסמונת המעי הרגיז