תמונה של קקטוס עדין וצמחי מרפא

גזים כלואים – תופעה מטרידה ונפוצה שאפשר לפתור!

גזים כלואים הם תופעה נפוצה ומטרידה שעלולה לגרום לתחושת נפיחות, כאב ולחץ בבטן. כולנו סובלים מגזים במערכת העיכול והם חלק מתפקודה התקין של המערכת. בדרך כלל הגזים משתחררים בדרכים שונות כחלק מתפקודה של המערכת, בין אם כשיהוק , גיהוק  או נפיחה מפי הטבעת. הגזים יכולים להשתחרר בשקט או רעש, עם או בלי שליטה, עם ריח חזק יותר או פחות. . התופעה של גזים כלואים מתייחסת למצב בו גזים לא משתחררים באופן תקין המעיים, הם לוחצים על האיברים הפנימיים שלנו, דבר שמוביל לתחושת לחץ וכאב. רבים מאיתנו חווים את התחושה הלא נעימה הזו, ולעיתים התסמינים מלווים בתחושת אי נוחות משמעותית. במאמר זה, אסביר את  הסיבות להיווצרות גזים כלואים, איך ניתן לשחרר אותם ואתייחס להבדלים בין גזים כלואים בבטן התחתונה לבין גזים כלואים בבטן העליונה. כמו כן, תוכלו לקבל המלצות ופתרונות יעילים מניסיוני להקלה על התופעה המציקה.

איך אדע אם יש לי גזים כלואים? תסמינים שונים לבעיה

לא תמיד קל לאבחן גזים כלואים אבל ישנם מספר תסמינים שיכולים להעיד על כך:

  • נפיחות בבטן: תחושת של נפיחות ואי נוחות כללית באזור הבטן.
  • לחץ וכאב: תחושת כאב ולחץ, לעיתים כאב חד ולעיתים כאב עמום ומתמשך.
  • גרעפסים: פליטת גזים דרך הפה בתדירות מרובה.
  • נפיחות וגזים: תחושת לחץ וגזים הנפלטים דרך פי הטבעת, בתדירות גבוהה מהרגיל.
  • תחושת כבדות: תחושת כבדות ומלאות גם לאחר אכילת ארוחות קטנות.

התסמינים של גזים כלואים יכולים להופיע בכל חלל הבטן ולהקרין אף לאזורים אחרים בגוף. תחושת אי נוחות ומתח נפשי הנלווים לתסמינים אלו הם חלק מהחוויה, אך חשוב להבין שיש דרכים להקל על המצב. אם אתם מזהים חלק מהתסמינים הללו, ייתכן שאתם סובלים מגזים כלואים. התסמינים יכולים להופיע ביחד או לחוד. חשוב להקשיב לגוף ולנסות לזהות דפוסים חוזרים שיכולים להצביע על בעיה זו.

אני מזמינה אתכם להגיע לייעוץ ולמצוא את הפתרונות הטבעיים המתאימים לכם.

לפרטים ויצירת קשר: 074-7690918

איך לשחרר גזים כלואים?

למרות שגזים כלואים הם באמת מטרד, יחסית קל לשחרר אותם ולהקל על התופעה. הורים לתינוקות מכירים את הסיטואציה של שחרור גזים באופן פיזי. תינוקות שסובלים מגזים לא יודעים לשחרר אותם ולכן אנחנו עוזרים להם באמצעות שימוש בתנועה, הזזת הגפיים, עיסוי בטני ועוד.  גם אצל מבוגרים אפשר לעזור לשחרר את הגזים באמצעות פעילות גופנית מתונה, הליכות, מתיחות של הגוף וגם עיסוי של הבטן עם כיוון השעון. אפשר לשלב גם תרגילי נשימה עמוקים שיכולים להקל. כמו כן מומלץ לשמור על תזונה מאוזנת שכוללת מזונות קלים לעיכול ושתייה מרובה של נוזלים מים וחליטות טבעיות. לא משנה באיזו שיטה אתם בוחרים עבור שחרור גזים כלואים, חשוב מאוד להקשיב לגוף ולהיות סבלניים  בתהליך. כל אדם מגיב בצורה שונה ולכן חשוב לנסות ולמצוא את השיטה המתאימה ביותר עבורכם.

מה ההבדל בין גזים כלואים בבטן התחתונה לבין גזים כלואים בבטן העליונה?

גזים כלואים ברום הבטן יכולים להופיע באזורים שונים של מערכת העיכול. יש הבדל באופן שבו הם באים לידי ביטוי בכל אזור, בגורמים ובאופן הטיפול.
גזים כלואים בבטן התחתונה יכולים לגרום לתחושות של כובד, לחץ וכאב חד ומתמשך. תנוחות מסוימות של תרגילי יוגה יכולות לסייע דוגמא – קירוב הברכיים לחזה ותנוחת כיפוף בישיבה לכיוון הברכיים. תנוחות אלו מפעילות את מערכת העיכול באופן יעיל יותר. בנוסף, חשוב לשתות הרבה נוזלים ולצרוך סיבים תזונתיים בכדי לשמור על פעילות תקינה של מערכת העיכול.

כאשר מיקום הגזים הכלואים הוא בבטן העליונה, התסמינים יכולים לכלול כאבים ותחושה של נפיחות דווקא בכיוון החזה ולא בהכרח באזור המעיים. לעיתים כאבים אלו אפילו מבלבלים עם כאבים לבביים ולכן חשוב להתייעץ עם רופא במקרים של כאבים מסוג שציינתי. אם אכן מדובר בגזים כלואים, ישנם עיסויים עדינים באזור הבטן שיכולים לעזור וגם חימום המקום באמצעות כרית חימום או אמבטיה חמימה. כאשר גזים כלואים במעיים, זו גם תחושה מעיקה וכואבת, וגם אז אעודד שימוש בתרגילים ובתנועה יועילו כדי לשחרר את הגזים ולהפחית את הכאב.

גזים כלואים תרופות סבתא

כמו תופעות אחרות במערכת העיכול, יש תרופות סבתא שיכולות לעזור עם הכאבים והתופעה של גזים כלואים.

  • חליטות טבעיות – שתייה של תה צמחים טבעי – קמומיל וזרעי שומר יכולה להרגיע את המערכת ולעזור בשחרור של הגזים החוצה תוך תמיכה בפעילות התקינה של המעיים.  הליכה קלה – אפשר לשלב הליכה מתונה  בסיום ארוחה בכדי לעזור לגזים להתפזר טוב יותר במערכת העיכול.
  • סודה לשתייה במים – עבור הפחתת תחושת הנפיחות אפשר להשתמש בכפית קטנה של סודה לשתייה מעורבבת במים חמימים. כדאי להימנע מצריכה קבועה.
  • לעיסת זרעי כוסברה –  יכולה להקל על הגזים הכלואים, על אף שזה פתרון פחות מעורר תאבון.

הפתרונות לפי הרפואה הסינית

ברפואה הסינית אני בוחנת כל מטופל באופן אינדיבידואלי ומתייחסת לגוף כמערכת שלמה שצריכה לתפקד באופן תקין וחלק. הפתרונות על פי הרפואה הסינית צריכים להיות מותאמים אישית לכל מטופל. גזים כלואים יכולים להעיד על חוסר איזון במערכת העיכול ותקיעות. אחד הפתרונות הוא דיקור סיני. מטרתו לשפר את זרימת האנרגיה ולשחרר את החסימות במערכת העיכול ובכלל הגוף. בנוסף, תזונה נכונה ומגוונת שמותאמת אישית יכולה לעזור באיזון מערכת העיכול ומניעת הצטברות הגזים כמו גם השימוש בצמחי מרפא סיניים טבעיים.

התמודדות עם גזים כלואים יכולה להיות מטרידה ומאתגרת, אך היא אינה צריכה להוות מקור לייאוש או לחץ. בעזרת הבנה טובה ומעמיקה של הגורמים לבעיה מול הסימפטומים איתם מגיע המטופל, , וביחד עם כלים פשוטים ויעילים, ניתן לשפר את איכות החיים. הרפואה הסינית מציעה גישה שלמה שמתייחסת לגוף ולנפש האדם כיחידה אחת,  ועוזרת לנו להביא לאיזון הפנימי שנרצה. .

אני מזמינה אתכם להגיע לייעוץ ולמצוא את הפתרונות הטבעיים המתאימים לכם.

לפרטים ויצירת קשר: 074-7690918


לכל המאמרים >