תמונה של קקטוס עדין וצמחי מרפא

נפיחות בבטן בהריון – הסיבות, הפתרונות וכל הדרכים להקל על התסמינים 

נפיחות בבטן בהריון 

תקופת ההריון היא ללא ספק תקופה עמוסה ברמה הרגשית, ברמה ההורמונלית וברמה הפיזית. גוף האישה עובר שינויים רבים הבאים לידי ביטוי באופנים שונים. עבור כל אישה ההריון הוא אחר, וגם כל הריון יכול להיות שונה מקודמו. בגלל אותם שינויים הורמונליים ופיזיולוגיים אנחנו רואים שלל תופעות שונות שמשפיעות על חיי היום יום של האישה ההריונית. חלק סובלות מצרבות, חלק סובלות מרגליים נפוחות וחלק חוות תחושות של גזים ונפיחות בבטן, וחלק מהנשים אף “יזכו” ליהנות משלל תופעות במקביל. הפעם אתמקד בנושא של נפיחות בבטן בהריון, תופעה שבה ישנה תחושה כללית של כבדות, מלאות, אי נוחות עד כדי כאבים, עם או בלי שחרור גזים דרך הפה או פי הטבעת. אתייחס כאן לתופעה של נפיחות בבטן, כיצד היא באה לידי ביטוי בהריון, ממה היא נובעת והכי חשוב איך אפשר להקל.

איך מרגישה נפיחות בבטן בהריון?

גזים הם תהליך טבעי בגוף שלנו, והם קורים לכולם אבל ישנו שלב שבו גזים רגילים הופכים למטרד גדול יותר והנפיחות מתחילה להעיק. נפיחות בבטן וגזים מוגברים הם לצערי תופעות דיי נפוצות לנשים בהריון. התופעות האלו מפריעות, גורמות לאי נוחות ואף יכולות לגרום לכאבים. כאבים של גזים יכולים לנוע על ספקטרום דיי רחב בין כאבים קלים מאד וסתם חוסר נוחות ועד כאבים חזקים שיכולים להופיע לא רק בבטן אלא גם בחזה ובגב, המלווים בתחושת נפיחות קשה. מכיוון שבהריון כל נושא התחושות באזור הבטן הוא יותר מלחיץ מאשר בשגרה, לא אחת נשים שסובלות מתחושת נפיחות בבטן בהריון מוצאות את עצמן במוקד חירום לבדוק אם הכל תקין. רוב הנשים יחוו נפיחות וגזים בשלבי ההריון השונים, אצל חלק זה נפוץ יותר בשליש הראשון ואצל חלק דווקא בשלבים המתקדמים. על אף התחושות שעלולות לעיתים להלחיץ, עצם קיום הגזים אינו מסוכן לעובר או להריון, ואפשר למצוא דרכים להקל על התחושות בתקופה רגישה זו.

נפיחות בבטן בהריון מה הסיבותמה גורם לגזים ונפיחות במהלך ההריון?


הסיבות להופעתם של הגזים משתנות במהלך ההריון ולאורך ההתקדמות שלו, חלקן יותר בשליטתנו וחלקן פחות אבל עוזר להכיר ולהבין את מקור הבעיה.

  1. שינויים הורמונליים – כפי שציינו ההריון גורם לעלייה ברמת ההורמונים, בשלבים הראשונים עולה הפרוגסטרון בגוף האישה שנמצא גם במערכת העיכול ונוטה להרפות את השרירים. עלייתו של ההורמון בגוף עלולה לגרום להאטה במערכת העיכול. כאשר תהליך העיכול מואט, נוצרים לעיתים גזים שלא משתחררים וגורמים לתחושת נפיחות ולגזים יותר מעיקים ומציקים. במקביל לעלייתו של הפרוגסטרון בשלב זה של ההריון ישנה עלייה גם ברמת האסטרוגן שיכול לגרום לאגירה של מים וגז בגוף ולייצר תחושת נפיחות ואי נוחות. השילוב בין השניים וגם של כל אחד בנפרד מייצר את תחושת הנפיחות המוגברת.
  2. שינוי בתזונה ואכילה מוגברת – פעמים רבות נשים בהריון נוטות לשנות את התזונה שלהן לתזונה יותר בריאה, מאוזנת, מבוססת ירקות ופירות וכן הלאה. שינוי כזה עלול להביא אתו שינוי בתגובה של הגוף ולייצר יותר גזים. בנוסף, נשים בהריון נוטות לעיתים לאכול יותר פעמים ביום מאשר בשגרה או כמויות גדולות יותר מה שלעיתים יכולה להכניס גזים לתוך המערכת.
  3. האטה בהתרוקנות – נשים שנמצאות בשליש הראשון של ההריון לעיתים חוות עצירות כי ישנה האטה בחילוף החומרים. בנוסף, לקיחת תוספים כמו ברזל עלולה להגביר תופעות של עצירות. בהרבה מקרים, עצירות וחוסר התרוקנות מלווים בתחושת נפיחות ובגזים.
  4. התרחבות הרחם – ככל שההריון מתקדם גם הרחם מתרחב ויוצר לחץ פיזי נוסף על המעיים. הלחץ הזה בשילוב עלייה בהורמונים השונים מייצר יותר גזים שתורמים לתחושת הנפיחות ויותר שחרור של גזים.
  5. לחץ וחרדה – ההריון מביא איתו התרגשויות רבות אבל גם מחשבות פחות חיוביות, סטרס, לחץ וקשיים נפשיים. פעמים רבות הפעילות בבטן ובקיבה מושפעת מהמצב הנפשי, כך שלחצים וחרדות עלולים להגביר את תחושת הנפיחות בבטן.
     

איך אפשר לטפל בנפיחות בבטן בזמן ההריון על פי הרפואה הסינית?


למרות שמדובר בתופעה מעיקה ולא נעימה, אפשר להקל על הופעתם של גזים ולשפר את תחושה של האישה ההרה בכל הנושא של נפיחות בבטן בהריון. בשלב הראשון כדי שתמנעי גזים מוגברים ותחושת נפיחות, מומלץ להקפיד ולשים לב לתזונה שלך. ישנם סוגי מזון שידועים כגורמים יותר לנפיחות וגזים, ביניהם חלב ומוצריו, ירקות סולניים ומצליבים כמו כרובית, כרוב וברוקולי, משקאות מוגזים ועוד. ככל שתמנעי ממזונות אלו תוכלי לנסות ולצמצם את הופעתם של הגזים ואם תצרכי מזונות שעוזרים לתהליך העיכול כמו שיבולת שועל ודגנים מלאים לדוגמא, תוכלי להקל על עצמך. בנוסף, כדאי לשים לב לאופן שבו את אוכלת. כדי להקל על הגזים מומלץ לחלק את הארוחות למספר ארוחות קטנות ביום, להקפיד לאכול לאט וללעוס היטב את המזון. כמו כן כדאי לשלב הליכות ופעילות גופנית מתונה שיעזרו לזרז את חילוף החומרים ויקלו על מלאכת העיכול. מלבד שליטה בתזונה כמניעה תוכלי לפנות לטיפול בדיקור סיני. הדיקור נועד לשחרר חסימות בגוף ולהחזיר את המערכת לאיזון והוא לגמרי יכול לעזור לתפקוד מערכת העיכול שלך במהלך ההריון. כמו כן, שימוש בצמחי מרפא יכול להקל על תחושת הנפיחות ושחרור הגזים. אני ממליצה כמובן לקבל ייעוץ אישי והתאמה אישית לטיפול תזונתי וצמחי, בפרט במהלך ההריון.

הכירו מגוון טיפולים מעולם הרפואה האלטרנטיבית שיקלו עליכם.

לפרטים ויצירת קשר: 074-7690918


לכל המאמרים >